Tylko tydzień do świat #5 Świateczne ciekawostki

środa, 21 grudnia 2016

Hej dzisiaj parę ciekawostek o zimie oraz Wigilii.
Do świąt zostały tylko 2 dni z kawałkiem !? Czujecie te święta ? 😆

 1. Największy bałwan na świecie jakiego ulepiono miał 35 m wysokości .
 2. Chionofobia jest to paniczny lęk przed śniegiem.
 3. Najniższa temperatura jaką odnotowano na kuli ziemskiej to - 93,20 stopnia 
 4. Dwanaście potraw na wigilijnym stole ma symbolizować dwunastu apostołów którzy zasiedli z Jezusem do ostatniej wieczerzy  
 5. Pierwsze sztuczne drzewka świąteczne powstały w Niemczech. „Choinki” wytwarzano z wykorzystaniem farbowanych gęsich piór. Prawdziwe drzewka, które trafiają do sprzedaży, przed ścięciem rosną nawet przez 15 lat. 
 6. Prezenty w skarpetach: tradycja ta była kultywowana przez wieki w licznych krajach Europy. W XII-wiecznej Francji siostry zakonne odwiedzały biednych, ofiarowując im skarpety pełne orzechów i owoców – głównie mandarynek, które gdzieniegdzie na Zachodzie również stanowią ważny symbol Bożego Narodzenia.
 7. Dla wielu Japończyków świąteczną tradycją jest… jedzenie kurczaków z KFC. Skąd taki dziwny zwyczaj? Otóż w Japonii Boże Narodzenie to nadal coś stosunkowo nowego; religia chrześcijańska przez wieki była tu albo nieznana, albo zakazana. Dopiero na przełomie XIX i XX w. jej elementy, takie jak dawanie prezentów czy strojenie domów, zaczęły przenikać do japońskiej kultury – głównie ze Stanów Zjednoczonych. Japończycy nie gustowali jednak w indykach i nie hodowali ich, więc nie mieli okazji skosztowania głównego świątecznego dania Ameryki 
 8. Rzekomo najwięcej związków rozpada się na dwa tygodnie przed świętami.
 9. Jedną z najpopularniejszych świątecznych dekoracji na świecie są biało-czerwone cukierki w kształcie pasterskiej laski. Pierwsze słodycze tego typu wyprodukowano w XVII wieku w niemieckiej Kolonii, aby podczas kościelnych ceremonii rozdać je dzieciom. W jakim celu? Oczywiście żeby siedziały cicho.
 10. Największy płatek śniegu miał 38 centymetrów szerokości i 20 centymetrów grubości , standardowy płatek ma mniej niż 1 cm .Wyobrażacie sobie tego giganta? Ja nie jestem w stanie.
Do jutra!

3 komentarze:

 1. Ja jeszcze świąt zbyt mocno nie czuję, ale to może dlatego, że nawet choinki wciąż nie mamy... I w sumie jakoś w tym roku nie możemy się zebrać do przygotowań.
  Tak mnie tylko zastanawia... czemu te związki rozpadają się akurat przed świętami? :P

  Zapraszam na najnowszy po części świąteczny post http://mamakarolina.blogspot.com/2016/12/swieta-w-trybie-slow.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajne ciekawostki :3 Jestem ciekawa jak wyglądał ten gigant płatkowy :D\
  akacjaemi.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Taki mróz.. ciekawe czy coś było w stanie przeżyć. Gigant płatek tez ciekawy, nie jestem w stanie go sobie wyobrazić. 1 cm a 20 to jednak spora różnica..

  Pozdrawiam,
  www.kreatywniezpsem.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia